Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu
Dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu
Dofinansowanie 2 495 000,00 zł
Całkowita wartość 2 445 100,00 zł
Zadanie dotyczy pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego o metryce średniowiecznej, wpisanego do rejestru zabytków archeologicznych województwa świętokrzyskiego nr C.33 i objętego ochroną konserwatorską (wpis do rejestru pod numerem A.440/1-5), uznanego za pomnik historii na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.03.2017 r. (Dz. U. z 2017 roku, poz. 663).
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje:
Wymiana miedzianego poszycia dachu nad górnymi krużgankami wraz z wymianą uszkodzonych elementów konstrukcji więźby dachowej, wymianą rynien i rur spustowych wraz z pracami towarzyszącymi (zabezpieczenie biologiczne i ppoż.).
Stan zachowania wymagający pilnej interwencji: pokrycie dachowe ze starej blachy, liczne zacieki i prześwity, procesy gnilne konstrukcji więźby dachowej.
Konieczność działań wynika z potrzeby zachowania od zniszczenia, umożliwienia korzystania z zabytku, jak i z potrzeb obecnych i przyszłych jego użytkowników, tj. turystów, lokalnej społeczności, grup duszpasterskich oraz planów strategicznych rozwoju lokalnego.
Zaproponowane zmiany w sferze kulturalnej (odbudowanie blasku zabytku) to dźwignia do ożywienia gospodarczego – źródło dochodu przedsiębiorców różnych branż: gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej (wypożyczalnie sprzętu, rowerów itp.), transportowej czy handlowej oraz znaczące zwiększenie liczby odwiedzających (atrakcyjność miejsca). Pozwoli to na minimalizowanie skutków społeczno-gospodarczych wywołanych pandemią COVID-19, gdyż najmocniej skutkami koronawirusa dotknięte zostały sektory gastronomii, turystyki, kultury i transportu. Firmy tych branż zmuszone były do rekordowego cięcia planów inwestycyjnych.